בעיות נשימה בחתולים

חתולים הם בעלי חיים שמעדיפים לא להראות חולשה, ככה זה בטבע, החזק שורד ומי שמראה סימן של חולשה הכי קטן – מסתמן ע"י הטורף כמזון קל.

מהסיבה הזו בדיוק, כאשר הבחנו בשינויי התנהגות בחתול או בסימני מחלה, לא כדאי לחכות ולהגיד נראה איך הוא יהיה מחר. אם החתול לא מצליח יותר להסוות את המחלה או את הכאב סימן שכבר מספיק כואב לו וכנראה שמחר יכאב לו יותר – זה הזמן לטוס לוטרינר.

במאמר הזה ננסה להבין מתי החתול שלנו במצוקה נשימתית ומה צריך לעשות כאשר החתול לא נושם טוב או נושם באופן שונה או עם פה פתוח.

נתחיל במידע עובדתי – חתול בריא במצב של מנוחה אמור לנשום בין 16 ל-36 נשימות מלאות עמוקות ורגועות. אם החתול קטן יותר כנראה שינשום קצת יותר מהר וההפך.

עוד מידע עובדתי – בניגוד לכלבים, חתולים אינם מקררים את עצמם בעזרת "הלחתה" (נשימות מהירות עם פה פתוח), יש להם דרכים אחרות לקרר את גופן. לכן כאשר נבחין בחתול שנושם עם פה פתוח, עלינו לרוץ לוטרינר בלי לחשוב פעמיים, בלי להתקשר אליו, פשוט "ליפול" עליו כמה שיותר מהר עוד לפני שהבנו מה קרה לחתול.

מידע עובדתי נוסף – צבע הלשון של החתול הבריא שלנו הוא ורוד, הלשון מקבלת את צבעה בשל הדם המחומצן ( עשיר בחמצן) שמגיע אליה. אם צבע הלשון של החתול הוא כחול או סגול זה מעיד על חוסר חמצן שמגיע אל הדם מהריאות. זהו בכל מקרה מצב חירום שבו יש לטוס לוטינר גם כן, מבלי לחשוב פעמיים.

חתול לא נושם טוב

 

 

הרבה מבעיות הנשימה בחתולים, הן נגזרת של נוזלים מסוג מסויים בחלל בית החזה של אותו חתול שמונעים מהריאות להתנפח כמו שצריך ומשבשות את התת לחץ שיש בבית החזה ובכך גורמת לבעיית נשימה בחתול.

אז איך מגיעים לחלל בית החזה של החתול שלנו נוזלים ואיזה סוג של נוזלים אלו?

חתולים, במיוחד הזכרים הלא מסורסים, רבים, משתוללים, שורטים ונושכים אחד את השני ונפצעים. לפעמים זה על טריטוריה, לפעמים זה על אוכל, לפעמים זה על הבת של החתולה השכנה. במהלך הריבים האלו, החתולים נפצעים, גם אם אנחנו לא מבחינים בפצעים הקטנים שהציפורניים גרמו כי הם מספיק קטנים או כי הם מתחת לפרווה, הם עדיין עלולים להזיק מאוד לחתול.

פצעים רבים, גם אם הם קטנים, נוטים להזדהם, גם בגלל שהציפורן של החתול שגרמה לפצע אינה נקייה ומצוחצחת אלא מאוד מלוכלכת ומלאת חיידקים, וגם בגלל שהחתול מתפלש בחול ובסירחון של הרחוב ביחד עם הפצע הפתוח. זיהומים אלו, עלולים להחמיר עם הזמן ולצבור מוגלה, מוגלה שמצטברת בחלל בית החזה של החתול מונעת מהריאות שלו להתנפח כמו שצריך ובעקבות כך לבעיית נשימה קלה ועד חמורה מאוד.

אגב, גם חתולים שאינם יוצאים לרחוב נושאים עימם בין הציפרוניים והשיניים המון חיידקים שמגיעים מהצואה שלהם או מכל מיני מקומות בבית שהמטאטא לא מגיע אליהם.

איך נבחין בכך ומה עושים במצב של נוזלים מוגלתיים בחלל בית החזה?

אז כנראה שאנחנו בתור בעליו של החתול, לא נדע להגיד שיש לו נוזלים בחלל בית החזה, אבל כן נוכל להבחין בכך שהוא לא מרגיש טוב. החתול ינשום בצורה שטחית ומהירה מהסיבה שהנוזל בחלל בית החזה מונע מהריאות להתמלא באוויר. במצב חמור שבו החתול נמצא במצוקה נשימתית מסכנת חיים אנחנו נראה חתול שנושם עם פה פתוח וראשו מתוח לפנים בנסיון להכניס כמה שיותר אוויר לריאות. לחדי ההבחנה החתול אולי ירגיש מעט חם מהסיבה שזיהום כזה עלול להופיע עם חום גבוה.

מה עושים?

מנסים להגיע לוטרינר הקרוב ביותר, עם כמה שפחות לחץ וסטרס לחתול. הוטרינר יעניק לחתול מקור חמצן וידקור עם מחט דקה את חלל בית החזה של החתול וישאב את הנוזלים המוגלתיים בעזרת מזרק. לאחר שאיבת הנוזל המוגלתי החתול ירגיש מיד בהקלה ויצליח לנשום כמו שצריך. לאחר מכן יש לפעול אחר הוראות המשך הטיפול של הוטרינר.

נוזלים בבית חזה של חתולנוזלים בבית חזה של חתול

 

עוד גורמים להצטברות של נוזלים בחלל בית החזה של החתול.

 הרבה מהנוזלים שמגיעים לחלל בית החזה של החתול הם אינם ממקור זיהומי אלא דווקא ממקור סטרילי שנגרם בשל תהליך פיזיולוגי לא תקין בגוף החתול.

בעיות לב, כאשר הלב אינו מצליח להזרים את הדם בצורה תקינה, עלולות לגרום להצטברות של נוזלים בחלל בית החזה של החתול.

בעיות בכלי  דם וכלי לימפה, גם הם עלולים לגרום להצטברות של נוזלים מסוג מסויים בחלל בית החזה.

טראומות, נפילות מגבוה, פגיעה ממכונית נוסעת, נשיכה של כלב וכו' וכו' (כן, חיי החתול אכן קשים מאוד) עלולים לגרום להצטברות של דם בחלל בית החזה ואפילו בתוך הריאות.

גם אוויר שמגיע ממקור לא ידוע (תהליך פייולוגי לא תקין או טראומה) אל חלל בית החזה של החתול עלול לגרום לו לנשום בצורה לא תקינה וזהו גם כן מצב חירום שבו יש להגיע מהר לוטרינר.

איך נדע?

נבחין בנשימות לא סדירות, שטחיות מידי, פה פתוח, צבע לשון כחלחלה – סגלגלה, ראש משוך קדימה, חתול לא זז, נשימות מהבטן.

 

 

החתולים שלנו בד"כ לא מכניסים לפה חפצים שאינם אכילים, בניגוד לכלבים מסויימים שיאכלו לך את הכפכפים, את הרגל של הכיסא, את הכבל של החשמל, את הקופסאת סיגריות ביחד עם המצית בקיצור כלבים מכניסים הרבה דברים לפה.

אם בכל זאת הגיע חפץ זר אל חלל הפה של החתול ונתקע לו בכניסה ללוע, החתול לא יצליח לנשום כמו שצריך, אם בכלל.

איך נדע?

בד"כ הנשימות יהיו כבדות מאוד וארוכות, מלוות בקולות נשימה, שריקות וחירחורים שמגיעים מאיזור הצוואר והראש של החתול.

במקרים חמורים אנחנו עלולים להבחין לעיתים בצבעה של לשון החתול שמשתנה והופך מצבע ורוד יפה לצבע כחול סגלגל שמעיד על כך שלא מספיק חמצן נכנס לריאות.

מה נעשה?

אם אתם בטוחים שהחתול נגס במשהו שנתקע לו בגרון ונראה לכם שהחתול לא ישרוד נסיעה לוטרינר כי הוא כבר לא נושם בכלל, אפשר לנסות לדחוף שתי אצבעות בזהירות אל תוך חלל הפה ולנסות להוציא את הגורם הזר שתקוע. בכל מקרה גם אם החלטתם שאתם מנסים להוציא את זה כי החתול לא מצליח לנשום בכלל, דאגו לעשות זאת באוטו כאשר מישהו מסיע אתכם לוטרינר – אסור לבזבז זמן מיותר!

אם אתם חושבים שהגוף הזר שתקוע נכנס יותר עמוק בעקבות הנסיונות שלכם להוציא אותו או שהחתול עדיין כן נושם אפילו קצת, עצרו מיד את נסיונות הוצאת הגורם התקוע וטוסו מהר לוטרינר.

 

ישנם וירוסים, חיידקים ומחלות נוספות שעלולות לגרום לבעיות נשימה בחתולים אותן לא נפרט במאמר זה, אך בכל חשד שבו החתול לא נושם כרגיל במצב מנוחה כפי שתואר במאמר, יש למהר לוטרינר.

 

תרגישו טוב.

 

נכתב ע"י עומרי אהרון

צוות מייאנימל – אתר בעלי החיים הישראלי.

אהבתם? פרגנו לנו בשיתוף בפייסבוק ע"י לחיצה על "שיתוף" בראש העמוד.

כל לחיצה מקרבת את בעלי החיים המפורסמים באתר לבית חם.