מכת חום בכלבים

מכת חום בכלבים

 

 

הקיץ בארץ ישראל הוא אינו תקופה קלה לחלק מבעלי החיים שלנו. חתולי הרחוב לעיתים קרובות מתים מהתייבשות בשל החום הכבד ומחסור במים וצל בחלק מהמקומות.

כמו החתולים, כך גם הכלבים האהובים שלנו, שלכאורה נהנים מהמזגן בבית רוב היום וממים ואוכל ככל שיחפצו, גם הם סובלים קשות מתקופות הקיץ הקשות והחמות של ארץ ישראל ולעיתים קרובות דווקא אנחנו, הבעלים של הכלבים, גורמים לסבלם מבלי לדעת זאת.

נפתח את המאמר דווקא עם בעיה אחרת שאנו מתמודדים איתה בקיץ החם. בעיה זו אומנם אינה מסכנת חיים כמו "מכת חום בכלבים" אך בהחלט חשוב לציין אותה פה בשל הנזק הקשה שהיא גורמת לכלב שלנו.

ימי הקיץ בארץ ישראל מתאפיינים בטמפרטורות גבוהות שלפעמים עלולות להגיע גם ליותר מ43 מעלות צלזיוס. הכביש, האספלט, האבנים המשתלבות שעליהם אנו הולכים עם כלבינו לטיול, מגיעות לטמפרטורות גבוהות מאוד ועלולות לגרום לכוויות קשות בכפות רגליהם של כלבינו האהובים שהולכים יחפים, ללא נעליים, על האספלט הרותח. איננו שמים לב לכך שכלבינו סובל מהאספלט הרותח, לעיתים קרובות הוא לא יראה לנו שכואב לו וגם אם הוא כן יראה לנו שכואב לו, לא תמיד אנחנו נבין את הסימנים שהוא משדר לנו על כך שכפות רגליו בוערות.

על כך חשוב מאוד להמנע מהליכה על משטחים כאלו בקיץ החם ועלולים לפגוע קשות בכפות רגליו של כלבינו האהוב ויש לזכור תמיד שאומנם כפות רגליו של הכלב מצויידות בכריות יחסית מרופדות, אך כריות אלו הינן חלק מגופו של הכלב והוא חש בהן כאב בדיוק כפי שאנו חשים כאב בכפות הידיים שלנו.

מכת חום בכלבים

 

מכת חום בכלבים – מחלה מסכנת חיים.

כאשר האדם החליט לביית את הזאב וליצור ממנו עוד גזעים שונים ומשונים למטרות שונות ומשונות, הוא לא לקח בחשבון את הבעיות שעלולות להגרם בשל השינויים האנטומיים והפיזיולוגיים בתהליך.

הגזעים פחוסי האף כמו הפאג, הבולדוגים למינהם, דוג דה בורדו ואחרים רבים וטובים, אומנם יפים וחמודים (חלקם לפחות) אך בהרבה מהמקרים, יופיים וייחודם באים על חשבון בריאותם.

אנטומיית הגזעים האלו, פחוסי האף, הינה קצת שונה משאר הכלבים. האף הפחוס מתאפיין בתעלות אף קטנות וצרות ועודפי עור שמקשים על כניסת האוויר אל חלל האף. דרכי הנשימה העליונות, בחלל הפה ובכניסה אל קנה הנשימה, גם הוא "עשיר" בעור מיותר שמקשה על כניסת האוויר לריאות ובנוסף, החיך העליון של גזעים אלו אשר מפריד בין חלל הפה וחלל האף לעיתים ארוך מהרגיל ו"תורם" גם הוא לחסימה חלקית בכניסת האוויר אל קנה הנשימה ולריאות.

 מערכת קירור הגוף העיקרית בכלבים היא מערכת הנשימה. יכולת ההלחתה (נשימות מהירות עם פה פתוח ולשון מושטת קדימה) היא הדרך היעילה ביותר לכלב לקרר את גופו וכאשר פעולת ההלחתה אינה יעילה בשל ליקויים אנטומיים כפי  שהוזכר קודם, גוף הכלב מתחמם ומתחמם עד מצב שמסכן חיים, מצב שלו אנו קוראים בשפה המקצועית הוטרינרית "מכת חום".

אז מה קורה בגוף הכלב במצב של מכת חום?

הרבה דברים לא טובים. גוף הכלב, בדומה לשלנו, מונע ע"י חלבונים. חלבונים אלו הם אלה שאחראיים על תנועת הדם בגוף, על קרישת הדם בגוף, על שמירת נוזלים, לחץ דם תקין, חום גוף, תנועת שרירים, מערכת חיסונית, עיכול ובעצם על הכל.

אחד התנאים בהם החלבונים שלנו תלויים על מנת לבצע את עבודתם כראוי הוא טמפרטורת גוף תקינה. כאשר טמפרטורת הגוף משתנה ולו בכמה מעלות בודדות למעלה או למטה, חלבוני הגוף אינם מבצעים את עבודתם, הם נפגעים ונהרסים ויחד איתם כל הגוף מתחיל לקרוס.

כמו שהזכרנו, כלבינו הפחוסי אף מתקשים במיוחד לקרר את גופם בימי קיץ חמים. הדוג דה בורדו שמטייל טיול ארוך עם בעליו ברחוב באמצע יום חם יתחיל לאבד נוזלים, האוויר שנכנס מדרכי הנשימה אל גופו אינו מספיק בשביל לקרר את הכלב, הנשימות שלו יהיו יותר ויותר מהירות, דבר שעלול לחמם את גופו עוד יותר, לחץ הדם שלו ירד, הדופק יעלה, חום הגוף עולה ועולה, חלבוני הגוף יתחילו לקרוס, בשלב מסויים הדוג דה בורדו שלנו יתמוטט ולא יצליח להרים את עצמו.

חלבוני הגוף שאחראיים על קרישת הדם ושמירתו בכלי הדם יקרסו ובשלב זה אנו נראה שטפי דם על גבי העור, הקאות דמיות בשל הצטברות דם במערכת העיכול וגם שילשולים דמיים. הסכנה במצב זה היא גבוהה מאוד, דימומים לריאות ואנמיה חמורה ככל הנראה תכריע לבסוף את הדוג דה בורדו שלנו.

מכת חום בכלבים

כמה עובדות:

חום גוף תקין בכלב נע בין 37.5 ועד 39 מעלות צלזיוס, עלייה מעבר לכך עלולה לסכן את הכלב.

קצב נשימות תקין בכלב הוא בין 16 ל36 נשימות בדקה.

דופק תקין בכלב נע בין 60 ועד 120 פעימות בדקה תלוי בגודל הכלב ובמצב בריאותו.

במכת חום חום גוף הכלב יכול להגיע מעל 40 מעלות ואפילו ל42 מעלות.

קצב הנשימות יגיע ליותר מ150 נשימות בדקה בנסיון לקרר את הגוף.

הדופק יעלה למעל 120 פעימות בדקה ועלול להגיע לעיתים למעל 200 פעימות בדקה בשל ירידה בנפח הדם ונוזלי הדם.

 

טיפול במכת חום:

הדבר הראשון שנעשה בכלב שחלה במכת חום הוא לנסות לקרר אותו ע"י מאוורר, מים שנשפוך על פרוותו, נוזלים לוריד וכו'.

נעניק לו מקור חמצן, נעקוב אחר בדיקות הדם ותפקוד הגוף. אם חלבוני הקרישה נפגעו, נצטרך לפתור זאת ע"י מתן חלבונים ממקור חיצוני ותרופות שיסייעו בקרישת דם.

אם הכלב איבד דם ברמות מסכנות חיים, נצטרך לתת לו מנות דם.

כמובן, הטיפול תלוי בחומרת המצב ולפי ראות עיניו של הרופא המטפל.

 

זכרו, הטיפול היעיל ביותר כנגד מכות חום הוא המנעות. כלבינו, גם לא הפחוסים, אינם מצויידים במערכת קירור שמסוגלת להתמודד עם חום ארץ ישאלי כבד, אינם מזיעים בגופם אלא רק בכפות רגליהם, וגופם מכוסה בפרווה צפופה שלא תורמת לקירור הגוף.

המנעו מטיולים ארוכים בימי קיץ, השתדלו לבלות עם הכלב במקום מוצל שיש בו מים זמינים תמיד ותחסכו ממנו סבל רב.

תרגישו טוב.

 

נכתב ע"י עומרי אהרון

צוות מייאנימל – אתר בעלי החיים הישראלי.

 

אהבתם? פרגנו לנו בשיתוף בפייסבוק ע"י לחיצה על "שיתוף" בראש העמוד.

כל לחיצה מקרבת את בעלי החיים המפורסמים באתר לבית חם.